Invazívne druhy rýb začali v našej krajine neuveriteľne expandovať

O ochrane a budúcnosti domácich druhov rýb diskutovali odborníci na jubilejnej konferencii Maďarského ichtyologického združenia.
Na podujatí zaznelo, že najvýraznejšou zmenou za posledných dvadsať rokov je vysychanie spôsobené otepľujúcou sa klímou. V prípade riek, jazier a potokov predstavuje oteplenie o jeden až dva stupne obrovské nebezpečenstvá, napríklad môže spôsobiť posun v reprodukčnom cykle rýb. V otepľujúcich sa vodných biotopoch sa navyše veľmi intenzívne objavili cudzie druhy rýb.
Z juhu a východu začali také druhy ako hlaváče rozširovať svoje územie spôsobom, aký sme doteraz nezaznamenali. Je však dôležité rozlišovať medzi cudzími a invazívnymi druhmi rýb. Napríklad niekdajší invazívny druh, striebristý karas, sa u nás už usadil. V súčasnosti je to amurský hlaváč (Perccottus glenii), ktorý ohrozuje všetky naše pôvodné druhy rýb.
Predmetom diskusie bolo legislatívne postavenie cudzokrajných druhov rýb, riziká šírenia invazívnych druhov a hľadajú sa riešenia a opatrenia na ich obmedzenie a vplyvy na vodné ekosystémy a rybníkové hospodárstvo. 

Zdroj: Agroinform.hu
17.06.2024