Novely nariadení vlády SR k priamym platbám s účinnosťou od 1.1.2025
Termíny v roku 2025:
- Doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčie jednotky. Termín 17.2-28.2.2025
- Podávanie žiadosti na poskytovanie podpory v poľnohospodárskej výrobe formou priamych podpôr 15.4. – 15.5.2025
- Termín podávanie žiadosti so sankciou za neskoršie podávanie 16.5. – 31.5.2025 (skrátenie podpory o 1%/každý deň omeškania)
Termíny na vyplácanie podávaných žiadosti v 2025:
- Termíny výplaty pre VDJ 1.8.2025
- Vyplácanie preddavkov na priame podpory 13.11.2025
- Vydávanie rozhodnutí 1.12.2025
- Začiatok vyplácanie na základe vydaných rozhodnutí 3.12.2025
V roku 2025 podávanie žiadosti spolu s prílohou „evidencia prenajatých a vlastných pozemkov“ na PPA - elektronicky!!!
N A R I A D E N I E V L Á D Y SR č. 435/2022 Z.z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality
Normy dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu pôdy (DPEP)
Nie je potrebné 4% úhorovanie ornej pôdy!!
DPEP 6. Minimálne pokrytie pôdy, aby nebola pôda počas najcitlivejších období ponechaná bez porastu
Minimálne pokrytie pôdy, aby nebola pôda počas najcitlivejších období ponechaná bez porastu. Na poľnohospodárskej ploche orná pôda a plocha s trvalými plodinami v období od 1. júna do 15. októbra zabezpečiť najmenej 80 %-né vegetačné pokrytie ornej pôdy a najmenej 50 %-né vegetačné pokrytie medziradia a manipulačných plôch na ploche s trvalými plodinami; toto obdobie sa nepoužije v prípade zabezpečenia následnej plodiny do štyroch týždňov od odstránenia vegetačného pokrytia.
Spôsoby vegetačného pokrytia na poľnohospodárskej ploche v období od 1. júna do 15. októbra.
Na poľnohospodárskej ploche orná pôda so sklonom nad 12° v období od 1. novembra do 1. marca zabezpečiť 100 %-né vegetačné pokrytie. Toto obdobie sa nepoužije v prípade zabezpečenia následnej plodiny do štyroch týždňov od odstránenia vegetačného pokrytia.
Na zabezpečenie minimálneho vegetačného pokrytia na poľnohospodárskej ploche orná pôda v období od 1. novembra do 1. marca so sklonom nad 12° vykonať najmenej jedno z pôdoochranných opatrení.
DPEP7. Striedanie plodín na ornej pôde, okrem plodín pestovaných pod vodou
Poľnohospodárovi, ktorému hospodárenie je do 10ha celkovej výmery ornej pôdy neplatí táto povinnosť.
Diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche podniku orná pôda s celkovou výmerou od 10 ha do 30 ha spôsobom pestovania aspoň dvoch rôznych plodín, hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy, alebo
diverzifikácie plodín na poľnohospodárskej ploche podniku orná pôda s celkovou výmerou ornej pôdy viac ako 30 ha spôsobom pestovania aspoň troch rôznych plodín; hlavná plodina nesmie pokrývať viac ako 75 % výmery tejto ornej pôdy a dve hlavné plodiny spoločne nesmú pokrývať viac ako 95 % výmery tejto ornej pôdy.
Medziplodiny založiť do 1. novembra alebo hneď po zbere hlavnej plodiny.
Na poľnohospodárskej ploche orná pôda, okrem plôch viacročných plodín, tráv a iných bylinných krmovín a pôdy ležiacej úhorom dodržiavať povinnosť
- striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov; v prípade zaradenia medziplodiny v období najneskôr od 1. novembra do výsevu jarných plodín v nasledujúcom roku alebo do výsevu následnej plodiny, možno pestovať tú istú plodinu na tej istej poľnohospodárskej ploche aj druhý rok a v prípade plodín jesenného zberu možno výsev vykonať aj po zbere týchto plodín po 1. novembri, ak vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky nemožno vykonať výsev v určenom termíne, poľnohospodár vykoná výsev bezodkladne potom, čo pominuli nepriaznivé klimatické podmienky a povinnosť striedania tej istej plodiny na tej istej ploche počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov sa uplatní v treťom roku
Táto podmienka neplatí, ak
- sa viac ako 75 % ornej pôdy využíva na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín, ponecháva sa úhorom, využíva sa na pestovanie bôbovitých plodín alebo je predmetom kombinácie týchto využití,
- viac ako 75 % poľnohospodárskej plochy, na ktorú možno poskytnúť podporu, tvoria trvalé trávne porasty, využíva sa na pestovanie tráv alebo iných bylinných krmovín alebo na pestovanie plodín pod vodou počas významnej časti roka, alebo počas významnej časti vegetačného cyklu, alebo je predmetom kombinácie týchto využití.
DPEP8. Zachovanie chránených krajinných prvkov,
zákaz strihania živých plotov a stromov počas obdobia reprodukcie vtáctva a obdobia hniezdenia
Povinnosť na poľnohospodárskej ploche
- dodržiavať zákaz odstraňovania alebo narušovania chránených krajinných prvkov
- dodržiavať zákaz strihania živých plotov a stromov počas obdobia reprodukcie vtáctva a obdobia hniezdenia; obdobím reprodukcie vtáctva a obdobím hniezdenia je obdobie od 1. apríla do 30. septembra.
Sociálna kondicionalita: Hlavné požiadavky kladené na zamestnávateľa: zamestnanci s platnými pracovnými zmluvami, doklady pre obsluhu špeciálnych strojov, Potvrdenie o povinnom preškolení.
N A R I A D E N I E V L Á D Y SR č. 436/2022 Z.z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb
Celofarmová eko-schéma
Prijímateľ s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy najviac 10 ha
- je na podporu formou celofarmovej eko-schémy povinný dodržiavať poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie.
- je povinný vyčleniť 3 % TTP na neskoršie kosenie, alebo na 3% výmery TTP dodržiavať kombináciu kosenia a pasenia.
Prijímateľ s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy nad 10 ha a prevažujúcim trvalým trávnym porastom a trávami alebo inými bylinnými krmovinami
Prijímateľ s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy, ktorá dosahuje v roku podania žiadosti viac ako 10 ha, ktorého výmera TTP a tráv alebo iných bylinných krmovín na ornej pôde dosahuje najmenej 50 % výmery poľnohospodárskej plochy, je na podporu formou celofarmovej eko-schémy povinný dodržiavať nasledovné postupy:
Plocha neproduktívnych prvkov a neproduktívnych plôch musí zodpovedať najmenej 1,4 % výmery ornej pôdy, pričom najväčšia výmera súvislej poľnohospodárskej plochy ornej pôdy na jednom diele pôdneho bloku musí byť najviac 50 ha.
Plocha na neskoršie kosenie musí byť najmenej 15 % TTP. Prijímateľ môže, na najmenej 10 % výmery TTP obhospodarovať porast pasením a na zvyšnej časti výmery TTP porast kosiť.
Plocha na neskoršie kosenie musí byť najmenej 10 % výmery TTP, na ktorej sa nevykonáva pasenie.
Prijímateľ s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy nad 10 ha a prevažujúcou ornou pôdou
Prijímateľ s celkovou výmerou poľnohospodárskej plochy, ktorá dosahuje v roku podania žiadosti viac ako 10 ha, ktorého výmera TTP a tráv alebo iných bylinných krmovín na ornej pôde predstavuje menej ako 50 % výmery poľnohospodárskej plochy, je na podporu formou celofarmovej eko-schémy povinný dodržiavať nasledovné postupy:
Neproduktívna plocha musí zodpovedať najmenej 1,4 % výmery ornej pôdy mimo CHÚ pričom najväčšia výmera ornej pôdy musí byť najviac 50 ha, prípustná odchýlka z najväčšej výmery ornej pôdy nesmie presiahnuť 1,5 ha.
Najviac 20 ha v CHÚ, ktoré sa nachádza v chránenom vtáčom území alebo v území európskeho významu, pričom prípustná odchýlka z najväčšej výmery ornej pôdy nesmie presiahnuť 0,7ha.
Plocha na neskoršie kosenie musí byť najmenej 10 % výmery TTP.
Ak prijímateľ udržiava porast pasením na najmenej 10 % výmery TTP a na zvyšnej časti TTP kosí.
Plocha na neskoršie kosenie musí byť najmenej 3 % TTP, na ktorej nevykonáva pasenie.
Zlepšenie štruktúry ornej pôdy
Prijímateľ je v kalendárnom roku na výmere najmenej 25 % ornej pôdy, na ktorej sa nenachádzajú trávy a iné bylinné krmoviny, viacročné krmoviny alebo pôda ležiaca úhorom s porastom povinný:
- aplikovať maštaľný hnoj
- pestovať medziplodiny
- aplikovať kompost
- aplikovať slamu
Prijímateľ na plochu aplikuje maštaľný hnoj s množstvom najmenej 20 t/ha a najviac 40 t/ha. Prijímateľ musí maštaľný hnoj zapraviť do ornej pôdy najneskôr do 20 hodín po jeho aplikácii; to neplatí, ak povinnosť skoršieho zapracovania maštaľného hnoja vyplýva z osobitného predpisu.
Prijímateľ na ploche do 30. septembra vyseje zmes medziplodín. Zmes medziplodín musí byť na ploche prítomná najmenej 10 týždňov od výsevu.
Prijímateľ na ploche nesmie používať hnojivá a prípravky na ochranu rastlín,
Prijímateľ nesmie medziplodiny mechanicky ani chemicky likvidovať a musí medziplodiny využívať výlučne pre potreby zeleného hnojenia.
Prijímateľ aplikuje kompost s množstvom najmenej 20 t/ha a najviac 75 t/ha. Prijímateľ kompost zapraví do ornej pôdy bezodkladne po jeho aplikácii.
Neproduktívna plocha
Prijímateľ v roku podania žiadosti na ornej pôde vyčlení neproduktívnu plochu (biopásy, ostrov biodiverzity, bylinné políčka a priekopy, a to aj vtedy, ak sú priľahlé k ornej pôde).
Prijímateľ pri údržbe neproduktívnej plochy nesmie používať hnojivá a prípravky na ochranu rastlín. Ak Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave na základe rastlinolekárskej kontroly vykonanej u prijímateľa na jeho žiadosť, zistí silný výskyt hraboša poľného, prijímateľ môže aplikovať rodenticídy, ktoré sú autorizovanými alebo povolenými prípravkami na ochranu rastlín, alebo obrábať pôdu bez narušenia vegetačného pokrytia. Ak ide o chránené územie, aplikácia rodenticídov sa môže vykonať len vkladaním do nôr, a to na základe súhlasného stanoviska organizácie ochrany prírody a krajiny. Prijímateľ oznámi aplikáciu rodenticídov Ústrednému kontrolnému a skúšobnému ústavu poľnohospodárskemu v Bratislave do 3 pracovných dní odo dňa ich aplikácie.
Ak prijímateľ založí pôdu ležiacu úhorom s porastom v roku predchádzajúcom roku podania žiadosti, v období od 1. mája do 22. júna roku podania žiadosti na nej nesmie vykonávať žiadne agrotechnické operácie; ak k založeniu došlo v roku podania žiadosti, agrotechnické operácie nesmie vykonávať v období od založenia do 22. júna. Pri výskyte inváznych nepôvodných druhov alebo húževnatých burín prijímateľ môže v období do 22. júna vykonať agrotechnické operácie. (Prijímateľ oznámi platobnej agentúre vykonanie agrotechnickej operácie spolu s fotodokumentáciou preukazujúcou výskyt inváznych nepôvodných druhov rastlín alebo húževnatých burín a s údajom o ich geografickej polohe do 7 pracovných dní odo dňa vykonania agrotechnickej operácie.)
Pôda ležiaca úhorom s porastom sa nesmie využívať na poľnohospodársku výrobu v období od 1. marca do 15. augusta.
Dodržanie najväčšej výmery ornej pôdy
Prijímateľ v roku podania žiadosti zabezpečí, že súvislá poľnohospodárska plocha ornej pôdy prijímateľa na jednom diele pôdneho bloku ktorá presahuje najväčšiu výmeru ornej pôdy sa rozčlení biopásom. To neplatí, ak prijímateľ v chránenom území založí ostrov biodiverzity.
Biopás a ostrov biodiverzity v rámci súvislej plochy ornej pôdy nemožno kombinovať!
Prijímateľ musí rozčlenenie biopásom vykonať a udržiavať ho tak, že
a) súvislá plocha ornej pôdy nesmie presiahnuť najväčšiu výmeru ornej pôdy
b) šírka biopásu je najmenej 12 m; prípustná odchýlka z najmenšej šírky biopásu nesmie presiahnuť 5 %
c) výmera biopásu musí dosahovať najmenej 0,5 % súvislej plochy ornej pôdy
d) biopás musí založiť do 30. apríla roka podania žiadosti
e) biopás musí byť súvisle tvorený pôdou ležiacou úhorom s porastom
f) biopás sa môže kosiť alebo mulčovať najviac dvakrát ročne, pričom prvé kosenie alebo mulčovanie biopásu môže vykonať najskôr od 23. júna a druhé kosenie alebo mulčovanie biopásu najskôr dva mesiace po prvom kosení alebo mulčovaní
Prijímateľ odstráni pokosenú hmotu po každom kosení do 14 dní
Na biopáse nepoužívať hnojivá a prípravky na ochranu rastlín. Pri silnom výskyte hraboša poľného postupuje ako pri neproduktívnej ploche.
Prijímateľ môže biopás alebo ostrov biodiverzity zrušiť najskôr 16. augusta.
Pri výskyte inváznych nepôvodných druhov rastlín alebo húževnatých burín na ploche biopásu prijímateľ môže v období do 22. júna vykonať agrotechnické operácie. Prijímateľ oznámi platobnej agentúre vykonanie agrotechnickej operácie spolu s fotodokumentáciou preukazujúcou výskyt inváznych nepôvodných druhov rastlín alebo húževnatých burín a s údajom o ich geografickej polohe do siedmich pracovných dní odo dňa vykonania agrotechnickej operácie.
Ostrov biodiverzity je plocha alebo súbor plôch tvorených pôdou ležiacou úhorom s porastom s rozlohou plochy najmenej 0,1 ha, pričom celková výmera ostrova biodiverzity musí dosahovať najmenej 3,5 % zo súvislej plochy ornej pôdy. Ak prijímateľ dodržiava postup zatrávnenie ornej pôdy v chránenom území, ostrov biodiverzity musí dosahovať najmenej 1 % zo súvislej plochy ornej pôdy.
Zatrávnenie ornej pôdy v chránenom území
Prijímateľ v roku podania žiadosti zabezpečí, že najmenej 4 % ornej pôdy v chránenom území sú súvisle pokryté ďatelinovo-trávnou alebo trávovito-bylinnou zmesou najneskôr do 30. apríla roku podania žiadosti.
Prijímateľ je povinný na ploche ako hlavnú agrotechnickú operáciu vykonať pasenie hovädzieho dobytka, oviec, kôz alebo koní a priemerné zaťaženie v období od 1. júna do 30. septembra musí predstavovať najmenej 0,5 dobytčej jednotky/ha.
Prijímateľ na preukázanie obhospodarovania vedie evidenciu pasenia, evidencia obsahuje najmä informáciu o termíne vykonania pasenia, počte paseného hovädzieho dobytka, oviec a kôz alebo koní a vymedzenie plochy, na ktorej sa realizuje pasenie.
Prijímateľ nie je povinný vykonať agrotechnickú operáciu pasenie počas dvoch rokov od prvého zatrávnenia.
Plocha vysiata zmesami pre opeľovače
Prijímateľ v roku podania žiadosti zabezpečí, že 10 % výmery neproduktívnej plochy, ktorou je pôda ležiaca úhorom s porastom, vrátane biopásu alebo ostrova biodiverzity, alebo bylinné políčko, je súvisle vysiatych zmesami pre opeľovače.
Prijímateľ je povinný plochu vysiatu zmesami pre opeľovače založiť do 30. apríla.
- v období od 30. apríla do 22. júna nekosiť a nemulčovať
- neaplikovať na nej hnojivá a prípravky na ochranu rastlín
Poľnohospodár môže na rovnakej ploche udržiavať plochu osiatu zmesami pre opeľovače viac rokov po sebe; vtedy môže túto plochu kosiť alebo mulčovať najneskôr do 31. marca.
Obhospodarovanie trvalého trávneho porastu kosením
Prijímateľ v roku podania žiadosti obhospodaruje trvalý trávny porast, na ktorom nevykonáva pasenie, kosením.
Prijímateľ na ploche trvalého trávneho porastu vyčlení plochu na neskoršie kosenie, ktorú kosí len v termíne od 23.júna pri nadmorskej výške 94-600 m.n.m., od 1.augusta pri nadmorskej výške nad 601 m.n.m.
Poľnohospodár vykoná neskoršie kosenie najneskôr do 15. septembra.
Prijímateľ v roku podania žiadosti môže obhospodarovať trvalý trávny porast aj mulčovaním ako prvou agrotechnickou operáciou, pričom výmera plôch na ktorých sa vykoná mulčovanie, nesmie presiahnuť 20 % výmery TTP.
Pasenie hospodárskych zvierat je možné vykonávať na plochách obhospodarovaných kosením, pričom na plochách s kosením je pasenie hospodárskych zvierat možné vykonávať len po realizácii kosenia alebo mulčovania
Obhospodarovanie trvalého trávneho porastu pasením
Prijímateľ v roku podania žiadosti obhospodaruje trvalý trávny porast pasením hovädzieho dobytka, oviec, kôz alebo koní.
Prijímateľ dodrží zaťaženie plochy trvalého trávneho porastu zvieratami v prepočte najmenej 0,3 dobytčej jednotky/ha.
Prijímateľ zabezpečí, že celá plocha TTP je obhospodárená.
Odstránenie nedopaskov na trvalom trávnom poraste prijímateľ realizuje najneskôr do 15. septembra.
Prijímateľ na preukázanie obhospodarovania vedie evidenciu pasenia; evidencia obsahuje najmä informáciu o termíne vykonania pasenia, počte paseného hovädzieho dobytka, oviec a kôz alebo koní a vymedzenie plochy, na ktorej sa realizuje pasenie.